reede, 1. mai 2009 | By: mull

2. reisi kokkuvõte


Oma 2. mõisatripiks valmistusime põhjalikult - mul läks terve päev, et Raplamaa mõisad kõik kaardile kanda ja siis vadata missugune oleks logistiliselt parim lahendus et järjekord paika panna. Selleks sai teede atlasest terve Raplamaa paljundatud ning teipi ja liimi kasutades need omavehl kokku kleebitud - kui kaart suurelt ees on

Plaan oli võimas - 40 mõisa. Jõudsime läbi käia need mõisad, mis olid planeeritud käimiseks enne lõunapausi. :D Hea seegi ma ütleks.

2. mõisatripp sai tehtud 1. mail, kui terve Eesti pidas mõttetalgusid. Nii et inimesi oli kõikjal näha, seda enam ilm oli väga ilus.

Ülejäänud Raplamaa mõisad jäävad ootama seda aega, kui meil Nelega graafikud niimoodi klapivad, et ilm on ilus ja muid plaane pole. :)


Nimekiri:
  1. Sausti mõis
  2. Nabala mõis
  3. Salutaguse mõis
  4. Lohu mõis
  5. Loone linnus
  6. Tohisoo mõis
  7. Kohila mõis
  8. Sutlema mõis
  9. Rabivere mõis
  10. Kodila mõis
  11. Alu mõis
  12. Maidla mõis
  13. Juuru mõis
  14. Hõreda mõis
  15. Ingliste mõis
  16. Kaiu mõis
  17. Atla mõis
  18. Mahtra mõis
  19. Järlepa mõis
  20. Pirgu mõis
  21. Härgla mõis
  22. Purila mõis
  23. Seli mõis
  24. Hagudi mõis


Nii nagu isegi näete on nimekiri pikk ja uhke, hakkan siis vaikselt neid siin üles riputama. :)

Kaardi peal nägi meie 2. päeva tripp välja niisugune

Regio


Sausti mõis (Harjumaa, Kiili vald)


Selline ilus ojaäärne oli maantee ja mõisamaa vahel, IIIIIIIILUUUUUUS.


Lugemiseks: Eesti mõisaportaal, kodulehekülg

Oi see oli üks uhke ja kena mõisakompleks, mille kallal on ikka tohutult tööd tehtud, paljud abihooned korda tehtud, mõisahoone näeb eriti uhke välja.
Sihuke täpselt paras hoone, pole liiga suur vaid selline paras. Kujutaksin ka ennast sellises elamas ette.

Päevale oli ilus algus antud, kuigi kahju oli, et sinna lähemale uudistama minna ei saanud. :(

Nabala mõis (Harjumaa, Kiili vald)


Selle mõisa leidmine oli paras peavalu, ümber palju aiakesi ja kui põõsastel oleks lehed olnud, siis vist oleks palju kauemaks otsima jäänud. Siiski silm jäi peale ja saime oma pildid kätte - selleks tuli ronida sirelipõõsaste ja aia vahele, hiljem autosse jõudes lugesime Eesti mõisaportaali tekstist välja, et küngas mis meie ilusaid pilte nagu norides rikkuda tahtis (ka selle pildi vasakus ääres näha künka jalamit), on tegelikult iidne linnuse koht.

Linnusest polnud seal muidugi midagi järgi.

Küll aga näitas see käik, et lihtne see päev olema ei saa, peab ikka silmad lahti hoidma, et mõisast mitte mööda sõita.

1. päeval tundus, et kõik mõisad on ilusasti teeviitadega tähistatud, kuid tuleb välja, et tegelikult ikka pole.


Nele kirjutab:
„peab ikka silmad lahti hoidma, et mõisast mitte mööda sõita.” – no ku see polnud OTSENE vihje kaardilugejale, siis mai tea mis see oli!! üleüldse mai võtaks seda pilti Nabalast nii tõsiselt- ainus vaatamisväärsus oli seal 1 paks kass ja ka see pilt pole mingi pilt, vaid tglt on Mull kikivarvul, õlg lihasest välja rebenemas, et okastraat peale ei jääks. samas imelik maja ikkagi...ma arvan, et kui ta salaja Portosse viia nt, siis ei saaks kohalikud arugi, et kuidagi imelik...

Salutaguse mõis‏ (Raplamaa, Kohila vald)

Hetkel pildita

Salutaguse mõisaga selline naljakas lugu, et nüüd kui hakkasin lugemiseks linke otsima, sattusin pärast meie trippi esimest korda jälle Eesti mõisaportaali leheküljele ja mida ma avastasn - sealsed vareme pildid pole üldse mitte natukenegi sarnased neile mis meie nägime.
Tuligi välja tõsiasi, et me käisime vales kohas, ilmselt on meie pildid mingist vana lauda varemetest.
Töökaaslastele avastusest rääkides, said kõik nalja kui palju, seda enam et mul oli anda võrdluse piltidest, mis meie tegime ja mida me tegelikult otsisime.
Järgmise tripi esimene mõis tuleb Salutaguse, peame sinna pärmiaroomilisse külla uuesti tagasi minema.

Nele kirjutab:
No mina ei tea, mida Mull selles Salutaguse loos naljakat leidis, sest minu arust pole tema soovis sinna pommiauku tagasi minna, mitte midagi naljakat!! Vähe sellest, et selle kuuri taustal me juba mingi väikse eelaimduse valguses püüdsime niigi suht tagasihoidlikult klõbistada, et külarahvas meid lollideks linnakateks ei peaks, jäime me sealt põgenedes veel mingisse pagana mätasse kinni!! Ja nüüd ta tahab mu sinna jubedasse pärmihaisu tagasi vedada....nagunii oli tglt sinepigaas...

Lohu mõis‏ (Raplamaa, Kohila vald)





Lohu mõis mulle meeldis oma detailirohkuse poolest, igasugused pisiasjad olid ära "disainitud", kuigi tundus, et mõisaga samas aias on firmad ja tegelikult ilmselt oleks võinud ikka ka aeda sisse minna (jalgvärav lukus polnud), kuid siiski ei hakanud omanikke segama oma sissetungimisega, õnneks on internetis pilte, mis on tehtud mõisa eest ka (vt. Eesti mõisaprotaal).
Imestama paneb see, et kui juba väljas nii palju erinevaid detaile oli, siis kuidas see mõis küll veel seest välja võis näha.
Jah, mõnikord on ikka väga kahju, et kõik meie ilusad mõisad muuseumiteks muudetud pole, et me kõik seda ilu nautida saaks.

Loone linnus (Raplamaa, Kohila vald)‏

Kehv pilt, aga linnusel on üleval siis kaart Eesti linnustest, minge vaadake see ise üle (redigeeritud mõned reisid hiljem: selline tahvel on pea igas linnuses üleval, nii et minge uurige lähimast linnusest - vähemalt mina olen seda tahvlit juba mitu korda erinevates kohtades näinud).

Lugemiseks: Wikipedia, Kohila külad

Loone linnusel, nagu linnuste juures ikka kipub olema, ei olnud väga midagi vaadata. Tundub, et seal tegelikult üritusi tehakse - linnuse ala on ilusti  
korrastatatud.

Lahe oli sild mis üle jõe linnusele viis, üldiselt tundus selline hästi rahulik koht, mõnusaks piknikuks väga sobiv koht. :)
Nagu ikka, palju aega meil kahjuks polnud, nii et ümbrust avastama ei läinud.
Ilmselt tuleks jaanipäeva paiku uurima, ehk toimub seal selle püha puhul midagi huvitavat, mida sinna vaatama minna. Kui seal ei toimu, siis Varbola linnuses ikka toimub. :P

Tohisoo mõis (Raplamaa, Kohila vald)‏



Mõis mis on vähemalt väljast väga ilusasti renoveeritud, võib-olla peaks mõne koolituskeskuse kursuse võtma, et ka seest seda mõisa vaadata.
Tegelikult võiks mõisate juures kirjas olla, kas külastajad võivad uudistama tulla või mitte, eriti kui mingi selline asutus seal sees on.
Või olen ma looga viisakas, kuna ma ei taha lihtsalt niisama kuskile sisse tampida.
Tohisoo mõisa juures mängisime Jaapani turiste, kuna avastasime, et oleme liiga palju aega viitnud oma eelnevate sihtkohtade peale.
Niisiis hüppasime autost välja, läksime auto taha, tegime 4 pilti ja hüppasime autosse jälle.
Miskipärast tundub, et need mõisad mis varemetes on, tõmbavad kuidagi rohkem ligi ja avastama kui need milles elu keeb.

Kohila mõis (Raplamaa, Kohila vald)‏




Lugemiseks: Eesti mõisaportaal, Kohila vald

Mõisahoone eespoolt nägi täitsa enam-vähem välja, kuigi häirib see veranda, kuna seal aknad ju hoopis teistuguse kui ülejäänud majal, ei taha uskuda, et mõisa ehitaja ise sellise maitsetuse peale tuli.
Majatagune veranda on aga hoopis jubedam, no kohe üldse ei sobi selle maja juurde (tuletan meelde, et tegemist on lihtsalt minu arvamusega - ma pole mingi arhitektuuriga tegelev inimene), Meenutab natukene pikkade jalgadega nõiamaja.
Mois.ee lehelt näeb ka, missgune mõis välja nägi enne selle jubeduse rajamist maja eespool.
Iseenesest maja ühes tiivas tegutseb mõisa pood, sinna sisse ei me ei piilunud. Võib-olla oleks pidanud, aga me ei piina ennast sellega.

Sutlema mõis (Raplamaa, Kohila vald)‏




See väravatorn on lihtsalt vahva - mul ei tule muud sõna selle kohta.
Nagu Paksu Margareeta pisikene õde. Kuidagi hästi positiivne koht oli. Ümber oli ka korrastatud park, kui ma ei eksi siis lausa piknikulauda nägin seal kuskil, nii et siis ka selline koht, kus vabalt ühe pikniku mõisatripi vahepeal teha võiks.
Mois.ee'st võib lugeda, et tegelikult sellel mõisakopleksil oli neid vahvaid väravatorne lausa 2, aga üks lammutati, et viinavabrik sinna ehitada.
Mõisa territooriumil oli näha veel igasuguseid varemeid, aga see torn tundus juba nii lahe, et me ei hakanud edasi otsima ja vaatama.

Rabivere mõis‏ (Raplamaa, Kohila vald)





Rabivere mõisa vaadates pärast kõiki neid suuri mõisasid tuli kuidagi kodune tunne - selline paras pisem mõisahoone, ei olnud millegagi suurustatud, ilmselt ei tahetud maja abil näidata kui rikas ja võimas inimene selle ehitanud on - või ei olnudki see inimene nii võimas ja rikas.
Küll aga oli mõisa lähedal näha abihoonete varemeid, mis kohati tundusid isegi suuremad kui mõisahoone ise.
Mõisahoone jättis igatahes väga positiivse mulje - on kaks võimalust: mõisnik ei tahtnud oma rikkust näidata või ta oli kitsi ja ei raatsinud oma maja peale palju kulutada. :P

Kodila mõis (Raplamaa, Rapla vald)‏

Kahjuks ei saanud aiast väljaspool ei ilusamat pilti. :(

Kodila mõisa valdus paistis igalt poolt väga kena välja, samas hoone fassaad nõuaks korda tegemist - küll omanik jõuab. :)

Aias käisid töömehed ringi - tehti aiatöid. Ei tahtnud neid, segama ka minna, et aeda sisenemiseks luba küsida ja
aiast väljaspool ka sellist kohta ei leidnud, kus mõis ilusti pildile oleks jäänud.
Kui aia tagant vaadata on maja ees kaks abihoonet t
äpselt nii, et mõisa pildistada ei saa - paistab ainult pisikene osa.

Meie argus saab meie tegevusele ilmselt saatuslikuks - no ei taha minna inimesi segama, et luba paluda - proovime oma pildi kuskilt lihtsalt kätte saada.

Alu mõis (Raplamaa, Rapla vald)


Lugemiseks: Eesti mõisaportaal

Käisime oma tripil täpselt sellisel ajal, et mõisas tehti fassaadi töid. Vaatasime juba, et no ei ole võimalik, ei taha ju mingit tellingutega pilti.

Sõitsin siis mõisa teisele küljele ja tuli v
älja, et üks mõisa külg oli tellingutest prii ja saime oma pildid jällegi tehtud.

Park mis Alu mõisa juures oli tundus eriti ilus ja uhke, tekkis tahtmine Allu/Alusse elama asuda.

Maidla mõis (Raplamaa, Juuru vald)‏





Maidla mõisasid on Eestis hulgi :), see Maidla mõis asub Juuru vallas ning tegutseb lastekoduna.
Meeldejäävaks tegi selle mõisa 2 kuplit ja sissesõidu tee, mis viis otse maja ette. Praegu hakkasin mõtlema, et ei tea, kas see tee seal ukse ees on alati just selline olnud või on seal kunagi trepp olnud.

Lahe oli ka see, et meie külas k
äimise päeval päike paistis ja mõisa tagant oli kosta lõbusaid lastekilkeid.

Juuru mõis (Raplamaa, Juuru vald)‏




Lugemiseks: Eesti mõisaportaal

Juuru mõis on ilus ja väike - natukene saime ka sisse piiluda - nagu vanasti ikka oli ka sealne tubade asetus labürindi sarnane - mitte selline avar nagu modernsetes majades.

Mingi kiisu jooksis seal
ümber maja, lootsin et ta ehmatab Nelet, aga ei Nele sai enne jaole kui kass temast kibekiiresti mööda tuhises... :D

Kahju, et mõisa esine ja ümbrus suhteliselt võsastunud on, raske oli pilti teha. Samas võib-olla suvepoole jõuab keegi sinnakanti ka hekikääride ja muude võsapügamise vahenditega.

Hõreda mõis (Raplamaa, Juuru vald)‏








Hõreda mõisa kohta on internetis ka päris mitu artiklit - küll omanike vahetusest ja mõisa saatusest üldse.
Igatahes on paljudes artiklites mainitud, et tegemist on Eesti ühe ilusaima mõisaga ja tõesti seda ta on.
Vähemalt nendest milles me tänaseks käinud oleme.

See mõis paistab piltidel kuidagi eriti suursugune, samas kui seal kõrval olla, siis pole üldse sellist tunnet, et ta väga suur oleks.

Kurjaks ajab see tõsiasi, et suur osa sellest hoonest on hävinud lihtsalt inimeste lolluse pärast (loe artiklit siit). Ei ole ju normaalne, et sa võtad majalt katuse maha ja uut peale ei pane. Uskumatu!

Selle mõisa saatusest on eriti kahju, kui vaid leiduks keegi, kes selle korda teeks.

Ingliste mõis (Raplamaa, Juuru vald)






Hea uudis: mõisa renoveeritakse. :)
Loomulikult on ka võimalus, et kruusahunnikud maja ümber juba iidamast-aadamast seisavad, aga loodame et see nii ei ole.

Kuidagi lahedalt mõjus see mõis - oli ümaraid ja kandilisi vorme, kindlasti oli see kunagi oma hiigelaegadel väga kena mõis, praegusel ajal häirib natukene see, et peasissekäik on otse teepeale, autod kihutavad maja ees - tegelikult ega seal väga kihutada ei saa, aga mingeid kohalikke rullnokkasid see kitsas ja kurviline tee ei takistanud - sõitsid sealt tuulekiirusel mööda. 8-)

Loodan et mõis saab renoveeritud, et järgmine kord kui sinna satume on seal ilus mõisahoone vastuvaatamas. :)

Kaiu mõis (Raplamaa, Kaiu vald)‏




Lugemiseks: Eesti mõisaportaal

Mõisal on ilusti aed ümber, alguses vaatasin lausa, et mõisas käib ilmselt mingi elu - vähemalt tundus, et aknad ilusti ees jne.
Tegime väikese tiiru ümber mõisa valdusi ja märkasime, et osad aknad on ikkagi laudadega kinni naelutatud - ilmselt seal sees ikka elu ei ole.
Kuna mõisal ikkagi aed ümber, siis me ei hakanud seal väga avastama, värav oli natukene lahti, astusime paar sammu mõisale lähemale, et kuuseheki eest paar pilti teha.

Mõisahoone ise paistis kaugelt selline, et oleks nagu mõned aastad tagasi mõne uusrikka poolt ehitatud ja pooleli jäänud lihtsalt - see võis tunduda nii lihtsalt sellepärast, et nii kaugelt ei näe hoone vananemise märke - igatahes oma kujult ei paistnud see mõis selline et ta oleks 100 aastat tagasi ehitatud.

Võib-olla kui oleks julenud lähemale luurama minna oleks näinud neid detaile, mida tänapäeval enam majade puhul ei kasutata.

Atla mõis (Raplamaa, Juuru vald)‏





Mõisa valdused olid juba kaugele näha, kohale jõudmisega polnud mingisugust muret.
Valduste teeotsas olid ilusad lillealused, et mitte öelda lillepotid - ei tea mina nende ilusate asjade ametlikku nimetust.

Mõisa hoone on suhteliselt pisike, samas on suudetud ikkagi luua mõisa tunnet - minu jaoks tähendab see seda, et sa tunned hoone suurust ja tähtsust (isegi kui hoone pole suur ja hetkel tähtis).
Hoone on ilusasti korda tehtud ja keraamikakooli tegevus kutsub sinna ka inimesi oma hobiga tegelema.

Mõisast rohkem lummas meid üks keraamiline kann mõisa aia peal - jäi lihtsalt silma.
Olen juba varemgi maininud, et varemeis mõisad pakuvad kuidagi palju rohkem huvi kui asustatud. Asustatud ja aiaga ümbritsetud mõisate juures ei tea kunagi, kas seal võib käia või ei või, samas kui varemeis mõisa ümber mingisugust aeda ka pole, siis ei leia ühtegi põhjust, miks ei võiks lähemale astuda.

Mahtra mõis (Raplamaa, Juuru vald)‏




Mahtra mõisas nagu arvata võib on mõisahoone ise hävinud, alles on vaid ait - valdustel oleva kaardi järgi viinaait. Mahtra sõja mälestusmärgist sõitsime meie igatahes mööda - see asus aidast natukene edasi sirelipõõsaste kõrval. Lihtsalt kui kohale jõudsime ja autost väljusime, siis me seda mälestusmärki ei näinud - üle tee oli teine kivi, mis mälestas hukkunud talupoegi - nimed olid kivisse raiutud ja puha.

Mahtra mõisaga tutvumiseks tuleks kindlasti rohkem aega varuda, meil aega polnud, niisiis ei hakka ka siin pikemalt patrama.

Järlepa mõis (Raplamaa, Juuru vald)‏


See mõis on kohe eriti kenasti korda tehtud, kuigi sellele lähedale ei pääse - ilus aed on ümber - mulle see mõis meeldis, tema asukoht on kuidagi kihvt, elu kihab ümber, samas mõisa ette sõites tekib kohe selline suursugune tunne (mõisa sõitmise tunne). Mõisa ette viib tegelikult päris pikk allee, läbi Järlepa, maju on teeääres parajal hulgal (eramud ja kortermajad), aga neid kuidagi ei märka - tead et selle tee lõpus ootab sind midagi ilusat ja suursugust.
Kuigi tegelikult see mõis eespoolt midagi väga erilist justkui polnud, selline "tavaline" mõis, tundus ta siiski eriline - piisavalt eriline, et oleks tahtnud ikka värva avada ja mõisa ümber üks tiir teha.